Od tysięcy lat ogień oznacza dla ludzi ciepło, bezpieczeństwo i stabilność. Nic więc dziwnego, że do dziś lubimy być w bliskości ognia, montując w swoich domach kominki. Oczywiście technologia idzie do przodu, a rozwój dotknął również ten element naszego życia. Obecnie na topie są biokominki, które cechują się naprawdę wyjątkowymi zaletami oczywiście z zachowaniem wszystkich dotychczasowych korzyści klasycznych kominków.

Co to jest biokominek?

Wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda i jak zbudowany jest klasyczny kominek. Składa się z wkładu oraz obudowy, która bardzo często występuje w ciekawych formach i kształtach. Klasyczne kominki zasilane są najczęściej drewnem, które generuje dość duże zadymienie oraz nastręcza niekiedy sporych trudności podczas rozpalania. Biokominki, które spotkać można na stronie internetowej https://www.komineo.pl/biokominki, zasilane są paliwem ciekłym. Oznacza to, że nie muszą być podłączone do komina, gdyż nie emitują żadnych substancji pochodzących ze spalania.

Najważniejsze zalety biokominków

Z jakiego powodu powinno się wybrać biokominek? Wiedzieć trzeba, że to rozwiązanie jest bardzo proste w obsłudze i niezwykle wygodne. Cały czas ma się do czynienia z żywym ogniem, który daje miłe ciepło oraz doskonale się prezentuje, lecz w kominku nie odkłada się sadza, a także nie jest generowane zadymienie. Ogranicza to pewne ryzyka związane z obecnością w domu ognia, a dodatkowo jest po prostu bardzo wygodne. Takie kominki są zwyczajnie niezwykle łatwe w zachowaniu w nich i wokoło nich czystości.

Niewątpliwą zaletą biokominka jest jego ekologiczność. Z racji tego, że takie kominki nie emitują żadnych gazów cieplarnianych i szkodliwych pyłów, są całkowicie przyjazne środowisku. Jedynym produktem ubocznym pracy takiego kominka jest para wodna i dwutlenek węgla, czyli dokładnie to samo, co powstaje podczas oddychania przez człowieka. A jakby tego było mało, do produkcji specjalnego paliwa do biokominka wykorzystuje się w pełni naturalne produkty, takie jak ziemniaki, kukurydzę lub celulozę.

Czy biokominki są bezpieczne?

Na sam koniec pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, czyli ocena bezpieczeństwa takiego kominka. Każdy właściciel klasycznego modelu wie, że korzystanie z niego wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Wspomnieć tu trzeba przykładowo o pożarze lub zadymieniu. W przypadku biokominka takie ryzyko właściwie nie istnieje, gdyż nie emituje on żadnego dymu i sadzy, a dodatkowo nie jest otwierany, aby dokładać do niego opał. Ryzyko wydostania się ognia jest zerowe.