Grzejniki elektryczne, w tym konwektory, stają się coraz popularniejszym sposobem ogrzewania i dogrzewania domów oraz mieszkań. Są bardzo wydajne, ponieważ zamieniają energię elektryczną bezpośrednio w ciepło, bez strat w procesie przetwarzania paliwa, a także czerpią energię z paneli fotowoltaicznych. Przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi grzejników, ich zaletom i podpowiemy, który typ grzejnika sprawdzi się w każdym domu.

Zalety elektrycznych grzejników

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto w domach używać grzejników elektrycznych:

  • Możliwość szybkiego i łatwego montażu w dowolnym miejscu. Nie wymagają one podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania.
  • Grzejniki elektryczne są niezależne od siebie. Możesz sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie, a to daje większą kontrolę nad kosztami energii.
  • Grzejniki elektryczne nie produkują spalin, zapachów ani pyłu, co wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.
  • Niska cena zakupu — w porównaniu do tradycyjnych grzejników, grzejniki elektryczne są zwykle tańsze w zakupie. Oszczędzasz także na kosztach montażu.
  • Grzejniki elektryczne nie wymagają konserwacji, nie trzeba ich odkręcać, żeby je dokładnie wyczyścić. Zwykle są mobilne i gładkie, wystarczy przetrzeć je regularnie szmatką.
  • Możesz je wykorzystać jako ogrzewanie wspomagające np. w domkach letniskowych, w niedogrzanych pomieszczeniach. Dlatego są często stosowane jako dodatkowe źródło ciepła, szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do centralnego ogrzewania lub gdzie ogrzewanie potrzebne jest sporadycznie.

Grzejniki konwekcyjne — charakterystyka i zastosowanie

Grzejniki konwekcyjne (konwektorowe) to typ grzejników elektrycznych stosowanych w budynkach mieszkalnych, biurach i innych obiektach. Ich działanie jest bardzo proste: ogrzewane przez grzałki zimne powietrze staje się lżejsze i unosi się ku górze, przez otwory w obudowie. Wydobywające się z grzejnika powietrze ogrzane nagrzewa pomieszczenie.

Grzejniki konwekcyjne działają w sposób ciągły, wytwarzając stały strumień powietrza. Powietrze nagrzane wskutek przepływu przez grzejnik jest wypuszczane na zewnątrz, a zimne powietrze zasysane jest z otoczenia i nagrzewane w ten sam sposób. Niektóre grzejniki elektryczne mogą dodatkowo wykorzystywać wentylator, który przyspiesza proces emisji ciepłego powietrza.

Tego typu grzejniki elektryczne oferuje polska firma Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-konwektorowe/). Zarówno przez stronę producenta, jak i za pośrednictwem dystrybutorów możesz kupić konwektory o różnej mocy i wykorzystać je w domu, mieszkaniu, biurze czy letniskowym domku.

Zalety grzejników konwekcyjnych

Grzejniki konwekcyjne są bardzo popularne ze względu na swoją prostotę i stosunkowo niskie koszty zakupu oraz użytkowania. Są także łatwe w montażu — wymagają tylko podłączenia do sieci elektrycznej. Ponadto są niezwykle proste w obsłudze, nie wymagają konserwacji, włączają się i wyłączają automatycznie, zgodnie ze wskazaniami termostatu ustawionego przez użytkownika.

Na ofercie Thermoval znajdziesz wiele różnych rodzajów grzejników konwekcyjnych, różniących się między innymi mocą, rozmiarem, kształtem czy kolorystyką.

Grzejniki elektryczne w domach zasilanych z paneli fotowoltaicznych

Korzystanie z grzejników elektrycznych może być świetnym rozwiązaniem w domach zasilanych z paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim można uzyskać dodatkowe źródło ciepła, które jest ekologiczne i energooszczędne. W porze letniej, gdy panel słoneczny produkuje więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie domu, energia jest magazynowana. Nadwyżki energii możesz wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń za pomocą konwektorów.

Warto zauważyć, że korzystanie z grzejników elektrycznych w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, a przy tym skorzystasz z ekologicznego, bezemisyjnego źródła ciepła.