W stylu minimalistycznym wbrew pozorom wcale nie liczy się metraż, a harmonia i spokój panujące w pomieszczeniach. Jeżeli lubimy proste formy i stonowane kolory, ten styl będzie dla nas strzałem w dziesiątkę. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować przy urządzaniu minimalistycznego wnętrza.

Stonowane barwy

Minimalizm we wnętrzach najłatwiej osiągnąć za pomocą subtelnych kolorów natury. Najlepiej sprawdzą się lekkie beże i błękity. Wybierajmy jeden kolor, który będzie dominował w pomieszczeniu i maksymalnie dwa uzupełniające. Chłodną niebieską ścianę możemy uzupełnić o brązowy kamień dekoracyjny położony na ścianie obok. Taki połączenie znacznie lepiej sprawdzi się zamiast klasycznej bieli i szarości, na których często widoczne stają się drobinki kurzu.

Proste dodatki

Podstawą stylu minimalistycznego jest funkcjonalność i prostota, dlatego im mniej zbędnych dodatków, tym estetyczniejsze będzie nasze wnętrze. Subtelne, proste wazony oraz kwadratowe ramki na zdjęcia mogą stanowić formę ozdoby ale nie powinny wprowadzać zbędnego chaosu. Lepiej sprawdzą się praktyczne elementy dekoracji takie jak lustro w prostej, klasycznej ramie, świeczniki czy metalowy zegar ścienny.

Klasyczne meble

Wybierając odpowiednie meble zwracajmy uwagę na ich kształt, oraz materiały z jakich zostały wykonane. Wyszukujmy rzeczy nieskomplikowanych pozbawionych bogatych zdobień. Meble tapicerowane w salonie takie jak sofa lub kanapa, dobrze by miały kwadratowe oparcia oraz nogi. Zwróćmy uwagę na rustykalne szafki, komody i wysokie regały na książki. Liczą się proste bryły w jednolitych kolorach, bez dodatkowych zdobień i wzorów.

Jak wybrać oświetlenie?

Urządzając minimalistyczne mieszkanie, nie możemy zapomnieć o świetle, które będzie oświetlało proste formy. Może to być subtelne, punktowe światło umieszczone w halogenach, ale również geometryczne abażury lub plafony. Podczas poszukiwania idealnego oświetlenia, warto zwrócić uwagę na modele charakterystyczne dla wnętrz loftowych. Wiszące żyrandole z nieosłoniętymi żarówkami dekoracyjnymi to idealny wybór dla minimalistów. Łagodności dodadzą lampy stołowe z prostym kloszem.

W stylu minimalistycznym nie ma miejsca na przypadek. Jest on prosty w formie i ceniony przez osoby lubiące wygodę i łatwość w utrzymaniu porządku. Świetnie sprawdza się w małych wnętrzach takich jak kawalerka ale również tworzy uporządkowaną przestrzeń w większych domach.