Salon jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Niejednokrotnie musi spełniać zarówno funkcję reprezentatywną , jak i domowego biura. To w nim spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości, odpoczywamy, a czasem pracujemy. Co jednak jeżeli dysponujemy ograniczonym metrażem? Kierując się kilkoma prostymi zasadami, z odrobiną inwencji własnej, stworzymy salon na miarę naszych oczekiwań.

Salonowa podłoga

Małą przestrzeń w salonie możemy śmiało nadrobić odpowiednio dobraną podłogą. Dla ocieplenia wnętrz i wprowadzenia nieco natury, sprawdzi się naturalna deska podłogowa. W miodowych odcieniach dęby, będzie rewelacyjnie komponować się w stylach eko i zauroczy każdego mieszkańca, oraz gościa. Dla uzyskania efektu gładkiej tafli zastosujmy montaż bez dylatacji, a sama podłoga dobrze aby była pozbawiona fug łączeniowych. Wybierajmy dekory o stonowanych usłojeniach, żeby nie rozpraszać oka i nie wprowadzać zbędnego chaosu.

Tonacje na ścianie

Kawa z mlekiem to nie tylko idealne rozpoczęcie dnia, ale również doskonały duet kolorystyczny, który zapewni aranżacyjny ład i spokój. Kolory kawy z mlekiem w różnych tonacjach, znakomicie sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych, tworząc w nich ciepłą i przytulną aurę. Z kolei błękity sprawiają wrażenie otwartej przestrzeni i są dla domu jak przypływ świeżego powietrza. Połączone z klasycznymi, dębowymi odcieniami drewna dodadzą przytulności, a elegancki miętowy odcień jest idealny nawet do najmniejszego salonu. Satynowa farba lateksowa przeznaczona do dekoracyjnego malowania ścian, dzięki odbijającym światło drobinkom, rozjaśni nawet najciemniejszy pokój dzienny.

Miejsce na drzwi

Najprostszym rozwiązaniem w małym salonie, jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Nie zawsze jednak mamy możliwość pozostawienia na ścianie miejsca minimum 80 cm na skrzydło drzwiowe. Dlatego warto rozważyć propozycję zamontowania drzwi składanych. Nie zajmują one miejsca na ścianie, powodując wolną przestrzeń na wstawienie na przykład komody. Dodatkowo ich forma sprawia, że po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. Jeżeli jesteśmy zwolennikami standardowych rozwiązań, może zainteresują nas tradycyjnie otwierane skrzydła drzwiowe ale wyposażone w lustro. Taki patent genialnie powiększy optycznie przestrzeń w salonie, a dodatkowo będzie niezwykle praktyczny.

Meble do małego salonu

W salonie najważniejszą role pełnią meble tapicerowanie. Starajmy się więc aby były one nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Zamiast standardowej sofy, wybierajmy modele małe, lecz rozkładane, najlepiej z funkcją spania. Dodatkowy pojemnik na pościel przyda się w ramach miejsca do przechowywania. Jeżeli dysponujemy trudno ustawnym kątem, rozważmy zakup narożnika, którego dłuższa strona będzie pełniła funkcję szezlonga i zapewni komfort podczas wieczornych seansów filmowych. Kierujmy się prostotą w kształtach i jak największą funkcjonalnością. Zamiast wielkiej, masywnej szafy, wybierajmy pojemne komody i uzupełniajmy je o praktyczne pojemniki do przechowywania.

Doświetlajmy ciemne kąty

Oprócz standardowego głównego światła, w małych wnętrzach niezbędne jest światło dodatkowe. Dobrze sprawdzają się punktowe, ruchome halogeny, które możemy ukierunkować w ciemne strefy. Element dekoracyjny może stanowić lampa podłogowa, zaopatrzona w kilka żarówek. Nie stosujmy długich, wiszących żyrandoli , czy lamp na wysięgnikach. Zbyt niskie położenie górnego punktu świetlnego przytłoczy naszą małą przestrzeń. W salonie stosujmy ciepłe światło zbliżone swoją barwą do naturalnego, dzięki temu uzyskamy przytulny azyl, w którym z chęcią odpoczniemy po ciężkim dniu.