Przytulny salon to miejsce wprost stworzone do wypoczynku i spędzania czasu z rodziną. Wypełniona ciepłem harmonijna przestrzeń zachęca do wspólnych wieczorów z filmem, a kameralna atmosfera umili czytanie ulubionej lektury. Wszystko to można osiągnąć kierując się kilkoma sprawdzonymi sposobami w aranżacji tego niezwykłego miejsca.

Zacznijmy od podłogi

Najwięcej ciepłej atmosfery uzyskamy poprzez zastosowanie naturalnej deski podłogowej. Jest ona niezwykle ciepła, dodatkowo wprowadza do wnętrza naturalny zapach drewna. Do wyboru mamy deskę podłogową lakierowaną lub zabezpieczoną olejem. Jest to ważna kwestia, którą musimy uwzględnić w późniejszej ewentualnej renowacji. Dekory dębowe, będą tworzyły wrażenie przytulności, zwłaszcza w miodowych odcieniach. Jesiony natomiast są nieco chłodniejsze w odczuciu wizualnym ale nadrabiają ciekawym usłojeniem. Jeżeli nasz salon jest połączony z kuchnią, zastosujmy montaż paneli bez dylatacji, tworząc jednolitą gładką strukturę bez progów.

Przytulne kolory

Pomieszczenia nabierają przytulności dzięki złamanym odcieniom zieleni i głębokim błękitom. Są to idealne kolory do salonu jeżeli znudziły się nam już klasyczne beże i brązy. Wybierajmy jeden dominujący kolor i dwa jaśniejsze uzupełniające. Dobrze dobrane barwy potrafią wprawić każdego w doskonały nastrój. Modna ostatnio ciemna zieleń w kolorze awokado, to niezwykle uniwersalny kolor. Pasuje zarówno do stylów naturalnych takich jak skandynawski, jak i aranżacji luksusowych w stylu glamour. Nie bójmy się użycia ciemnych barw w salonie. Wystarczy odpowiednio je skomponować, aby docenić ich szlachetny urok. Dodatkowo tworzą świetną bazę dla jasnych mebli i dodatków.

Wygodne meble

W salonie podstawą są meble tapicerowane. Ich wybór jest uzależniony od charakteru domowników. Jeżeli lubimy spędzać czas z przyjaciółmi, dobrym wyborem będzie narożnik z funkcją spania. Jest on stworzony co prawda do większych przestrzeni ale na pewno zapewni komfort podczas wspólnych wieczorów i zagwarantuje miejsce do spania dla gości. Wygodnym rozwiązaniem dla domatorów jest również sofa rozkładana, którą możemy uzupełnić o wygodny fotel, natomiast otwieraną przestrzeń wykorzystać w ramach schowka niekoniecznie na pościel. Pamiętajmy aby nasze wypoczynki nawiązywały do stylu, w jakim urządzamy całość domu, oderwana od konwencji żółta wersalka, może nie okazać się najlepszym pomysłem.

Praktyczne dodatki

Dodatki najbardziej podkreślają charakter zarówno wnętrza, jak i jego właścicieli. Chcąc stworzyć przytulny salon dobierajmy je więc tak, aby odzwierciedlały osobowość i nadawały niepowtarzalną atmosferę. Mile widziane są rękodzieła, pamiątki z dalekich podróży czy zdjęcia przypominające miłe chwile. Niepowtarzalnego nastroju dodadzą również świece lub dodatkowe lampki. Możemy również spróbować namalować swój własny obraz, który nada wnętrzu indywidualnego charakteru. Jeżeli jednak obraz stanowi zbyt duże wyzwanie, świetnym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu jest malowanie talerzy lub tworzenie glinianych naczyń. Takie ozdoby będą zarówno piękne, jak i praktyczne

Salon od zawsze był synonimem szyku i elegancji ale również domowego ciepła. Dlatego urządzając go, starajmy się aby był miejscem radosnym i sprzyjającym wygodnemu wypoczynkowi. Pamiętajmy, że pokój dzienny nie powinien być tylko piękny ale również powinien mieć duszę i odzwierciedlać temperament jego mieszkańców. Indywidualne podejście w aranżacji to gwarancja uzyskania przytulnego wnętrza.