Nowoczesny dom staje się coraz bardziej inteligentny. Żyjemy w czasach, w których otaczają nas urządzenia elektroniczne. Są one już obecne w naszych domach, a w innych dziedzinach życia są jeszcze bardziej rozpowszechnione. Od wygodnej kanapy po kuchnię – cały dom jest wyposażony w technologię i staje się częścią naszego życia. Ale co dokładnie oznacza termin „inteligentny dom”?

Inteligentny dom – co to?

Termin „inteligentny dom” odnosi się do systemu, który wykorzystuje technologie informatyczne do optymalizacji zarządzania energią elektryczną, wodą, ogrzewaniem i innymi rodzajami elementami występującymi domu. Nowoczesny inteligentny dom składa się z dwóch podstawowych elementów: sprzętu i oprogramowania. W dziale sprzętowym mamy wszystko, od lodówki po termostat, którym można sterować za pomocą zdalnych czujników. Oprogramowanie reprezentuje system automatyki domowej, który steruje wszystkimi urządzeniami w domu. Jest to sieć urządzeń i sprzętów, które łączą się z Internetem. Za pośrednictwem systemu automatyki domowej użytkownicy mogą sterować działaniem oświetlenia, telewizora, ogrzewania, klimatyzacji, systemów alarmowych, systemów nadzoru wideo itp. W ten sposób dom staje się inteligentną przestrzenią.

Jakich urządzeń można używać w inteligentnym domu?

Najpopularniejsze urządzenia w inteligentnym domu to termostat, włączniki światła, dzwonek do drzwi i czujnik ruchu. Istnieją również urządzenia, które są w stanie wykryć zmiany pogody i powiadomić Cię, czy będzie padać. Istnieją także urządzenia, które mogą być używane w inteligentnym domu, takie jak głośnik bezprzewodowy lub inteligentny dzwonek do drzwi. Do najpopularniejszych typów urządzeń inteligentnego domu należą:

Termostat – termostat to urządzenie, które może służyć do regulacji temperatury w pomieszczeniu. W przypadku dłuższej nieobecności użytkownika termostat automatycznie włączy ogrzewanie. Oznacza to, że nie trzeba będzie wracać do ciepłego domu.

Wyłączniki światła – Wyłączniki światła mogą służyć do włączania świateł lub lamp w domu. Można je także wykorzystywać do zdalnego włączania i wyłączania lamp.

Czujnik ruchu – czujniki ruchu mogą być używane do wykrywania ruchu i powiadamiania użytkownika. Można ich używać do włączania świateł lub kamer bezpieczeństwa. Czujnik ruchu jest jednym z najlepszych urządzeń do wykorzystania, jeśli właściciel domu chce monitorować ruch osób w jego pobliżu.